RODO
Polityka prywatności
Polityka plików cookies

Standardy Ochrony Małoletnich w SM “Jelonki”


Wyciąg z dokumentu "Standardy ochrony małoletnich w Spółdzielni Mieszkaniowej "Jelonki" przyjętego przez Radę Nadzorczą uchwałą nr 5/2025 w dniu 26 lutego 2025 r.

WERSJA SKRÓCONA

Na podstawie art. 22 b ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.2024.560 t.j. z dnia 2024.04.12) Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jelonki” z siedzibą w Warszawie przyjmuje do stosowania „Standardy Ochrony Małoletnich” (zwane dalej: Standardami), których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim uczestnikom zajęć oraz wydarzeń które organizowane są przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Jelonki”, w tym również w ramach prowadzonego przez Spółdzielnię Osiedlowego Klubu Kultury, dbanie o dobro małoletnich, uwzględnianie ich potrzeb oraz podejmowanie działań w najlepszym interesie małoletnich.

  1. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury, prowadzący zajęcia oraz koleżanki i koledzy nie mogą Cię szturchać, bić, popychać, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć, obrażać i dotykać w sposób, który sprawia Tobie dyskomfort.
  2. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury, prowadzący zajęcia oraz koleżanki i koledzy nie mogą się do Ciebie odzywać w sposób wulgarny, używać obraźliwych gestów, kierować w Twoją stronę wypowiedzi dotyczących aktywności seksualnej
    ani wykorzystywać władzy lub przewagi fizycznej nad Tobą stosując zastraszanie, przymuszenie lub groźby.
  3. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury, prowadzący zajęcia oraz koleżanki i koledzy nie mogą proponować Ci alkoholu, wyrobów tytoniowych i innych używek.
  4. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury i prowadzący zajęcia nie mogą się z Tobą kontaktować wysyłając Ci wiadomości SMS,
    e-mail, na Facebook itp.
  5. Jako małoletni w przypadku robienia zdjęć, nagrywania filmu z Twoim udziałem, czy Twojej wypowiedzi oraz pomimo wyrażenia zgody na takie działanie udzielonej przez Twojego rodzica lub opiekuna prawnego masz prawo zgłosić sprzeciw pracownikom Osiedlowego Klubu Kultury i prowadzącemu zajęcia (zwłaszcza w sytuacji, gdy się źle czujesz, masz pobrudzone lub podarte ubranie, Twój stan zdrowia lub cechy szczególne mogą sprawić, że poczujesz się niekomfortowo).
  6. Jako małoletni nie masz prawa robić zdjęć, filmować czy nagrywać wypowiedzi pracowników Osiedlowego Klubu Kultury
    lub Twojej koleżanki, czy kolegi bez ich zgody i rozpowszechniać ich celem ośmieszenia lub zawstydzenia.
  7. Jako małoletni masz prawo poinformować pracownika Osiedlowego Klubu Kultury lub opiekuna o nadmiernym zainteresowaniu Twoją osobą przez innego pracownika lub prowadzącego zajęcia.
  8. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia nie może zachęcać Cię do zabaw typu walki na niby lub łaskotanie.
  9. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia nie może brać Cię na kolana, przytulać, całować, obejmować
    i głaskać, a każdy Twój sprzeciw wobec takiego zachowania szanować.
  10. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia nie ma prawa chodzić z Tobą do toalety, ani brać udziału
    w czynnościach higienicznych po załatwieniu potrzeb fizjologicznych.
  11. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia, jak i Twoja koleżanka lub kolega nie mają prawa niszczyć rzeczy należących do Ciebie.
  12. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia, jak i Twoja koleżanka lub kolega nie mają prawa namawiać Cię do przemocy wymierzonej w drugą osobę.
  13. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia w przypadku zaistnienia konfliktu między małoletnimi lub między małoletnim, a innym pracownikiem powinien dać prawo oskarżonemu małoletniemu dowiedzenie swoich racji
    lub uzasadnienia swojego postępowania.
  14. Jako małoletni masz prawo poinformować koleżankę lub kolegę, jak i pracowników Osiedlowego Klubu Kultury, że czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji lub wypowiedzianych w Twoją stronę słów, jednocześnie oczekując stosownej reakcji ze strony pracownika lub opiekuna. 
  15. Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury oraz prowadzący zajęcia chcąc przeprowadzić z Tobą rozmowę na osobności
    ma obowiązek zapytać Cię, czy chcesz, aby w rozmowie uczestniczył inny pracownik Osiedlowego Klubu Kultury lub inny małoletni albo Twój opiekun i przeprowadzić ją przy otwartych drzwiach.

Tu uzyskasz pomoc:

800 12 12 12 dziecięcy telefon zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka (bezpłatny, anonimowy, całodobowy) lub pisząc na czacie pod adresem: https://czat.brpd.gov.pl/ (całodobowy)

116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (bezpłatny, anonimowy, całodobowy) lub pisząc na czacie pod adresem: https://116111.pl/czatuj/ (całodobowy)

800 119 119 telefon Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (bezpłatny, anonimowy, czynny w godzinach 14.00 – 22.00) lub pisząc na czacie pod adresem: https://800119119.pl/czat-zaufania/ (czynny w godzinach 14.00 – 22.00) 112 lub 997 Policja