Wyciąg z dokumentu "Standardy ochrony małoletnich w Spółdzielni Mieszkaniowej "Jelonki" przyjętego przez Radę Nadzorczą uchwałą
nr 5/2025 w dniu 26 lutego 2025 r.
WERSJA SKRÓCONA
Na podstawie art. 22 b ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.2024.560 t.j. z dnia 2024.04.12) Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jelonki” z siedzibą w Warszawie przyjmuje do stosowania „Standardy Ochrony Małoletnich” (zwane dalej: Standardami), których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim uczestnikom zajęć oraz wydarzeń które organizowane są przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Jelonki”, w tym również w ramach prowadzonego przez Spółdzielnię Osiedlowego Klubu Kultury, dbanie o dobro małoletnich, uwzględnianie ich potrzeb oraz podejmowanie działań w najlepszym interesie małoletnich.
- Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury, prowadzący zajęcia oraz koleżanki i koledzy nie mogą Cię szturchać, bić, popychać, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć, obrażać i dotykać w sposób, który sprawia Tobie dyskomfort.
- Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury, prowadzący zajęcia oraz koleżanki i koledzy nie mogą się do Ciebie odzywać w sposób wulgarny, używać obraźliwych gestów, kierować w Twoją stronę wypowiedzi dotyczących aktywności seksualnej
ani wykorzystywać władzy lub przewagi fizycznej nad Tobą stosując zastraszanie, przymuszenie lub groźby. - Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury, prowadzący zajęcia oraz koleżanki i koledzy nie mogą proponować Ci alkoholu, wyrobów tytoniowych i innych używek.
- Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury i prowadzący zajęcia nie mogą się z Tobą kontaktować wysyłając Ci wiadomości SMS,
e-mail, na Facebook itp. - Jako małoletni w przypadku robienia zdjęć, nagrywania filmu z Twoim udziałem, czy Twojej wypowiedzi oraz pomimo wyrażenia zgody na takie działanie udzielonej przez Twojego rodzica lub opiekuna prawnego masz prawo zgłosić sprzeciw pracownikom Osiedlowego Klubu Kultury i prowadzącemu zajęcia (zwłaszcza w sytuacji, gdy się źle czujesz, masz pobrudzone lub podarte ubranie, Twój stan zdrowia lub cechy szczególne mogą sprawić, że poczujesz się niekomfortowo).
- Jako małoletni nie masz prawa robić zdjęć, filmować czy nagrywać wypowiedzi pracowników Osiedlowego Klubu Kultury
lub Twojej koleżanki, czy kolegi bez ich zgody i rozpowszechniać ich celem ośmieszenia lub zawstydzenia. - Jako małoletni masz prawo poinformować pracownika Osiedlowego Klubu Kultury lub opiekuna o nadmiernym zainteresowaniu Twoją osobą przez innego pracownika lub prowadzącego zajęcia.
- Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia nie może zachęcać Cię do zabaw typu walki na niby lub łaskotanie.
- Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia nie może brać Cię na kolana, przytulać, całować, obejmować
i głaskać, a każdy Twój sprzeciw wobec takiego zachowania szanować. - Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia nie ma prawa chodzić z Tobą do toalety, ani brać udziału
w czynnościach higienicznych po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. - Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia, jak i Twoja koleżanka lub kolega nie mają prawa niszczyć rzeczy należących do Ciebie.
- Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia, jak i Twoja koleżanka lub kolega nie mają prawa namawiać Cię do przemocy wymierzonej w drugą osobę.
- Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury lub prowadzący zajęcia w przypadku zaistnienia konfliktu między małoletnimi lub między małoletnim, a innym pracownikiem powinien dać prawo oskarżonemu małoletniemu dowiedzenie swoich racji
lub uzasadnienia swojego postępowania. - Jako małoletni masz prawo poinformować koleżankę lub kolegę, jak i pracowników Osiedlowego Klubu Kultury, że czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji lub wypowiedzianych w Twoją stronę słów, jednocześnie oczekując stosownej reakcji ze strony pracownika lub opiekuna.
- Pracownicy Osiedlowego Klubu Kultury oraz prowadzący zajęcia chcąc przeprowadzić z Tobą rozmowę na osobności
ma obowiązek zapytać Cię, czy chcesz, aby w rozmowie uczestniczył inny pracownik Osiedlowego Klubu Kultury lub inny małoletni albo Twój opiekun i przeprowadzić ją przy otwartych drzwiach.
Tu uzyskasz pomoc:
800 12 12 12 dziecięcy telefon zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka (bezpłatny, anonimowy, całodobowy) lub pisząc na czacie pod adresem: https://czat.brpd.gov.pl/ (całodobowy)
116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (bezpłatny, anonimowy, całodobowy) lub pisząc na czacie pod adresem: https://116111.pl/czatuj/ (całodobowy)
800 119 119 telefon Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (bezpłatny, anonimowy, czynny w godzinach 14.00 – 22.00) lub pisząc na czacie pod adresem: https://800119119.pl/czat-zaufania/ (czynny w godzinach 14.00 – 22.00) 112 lub 997 Policja