W trosce o wspólne bezpieczeństwo, a zwłaszcza zdrowie i życie mieszkańców, Zarząd i Rada Nadzorcza, na wniosek Komisji Techniczno-Ekonomicznej i przy współpracy wyspecjalizowanej firmy, przeprowadziły analizę bezpieczeństwa ppoż. w zakresie dotyczącym możliwości dalszego użytkowania krat, drzwi i innych elementów zawężających drogi ewakuacyjne w częściach wspólnych budynków.
Rozpatrzyliśmy w szczególności dwa najważniejsze problemy, czyli legalność zabudowy oraz składowanie na drogach ewakuacyjnych materiałów mogących stanowić zagrożenie pożarowe i utrudniających bądź uniemożliwiających ucieczkę w sytuacji zagrożenia.
Wnioski z tej analizy są jednoznaczne – stwierdzono szereg istotnych naruszeń wymagających podjęcia natychmiastowych działań w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się ognia lub umożliwienia podjęcia działań ratowniczych. Okazało się również, że aspekty zgodności z obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego nie zostały spełnione, a wykonane w dawnych latach zabudowy musimy traktować jako samowole budowlane, niezależnie od tego, czy w przeszłości została wydawana na nie zgoda czy też nie.
Dlatego też wspólnie postanowiliśmy podjąć zdecydowane działania mające na celu poprawę warunków bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku wystąpienia zdarzeń ekstremalnych, takich jak pożar
i ewakuacja. Wszyscy właściciele przegród niezgodnych z dokumentacją budynkową zostali zobowiązani do ich usunięcia na własny koszt wraz z przywróceniem stanu pierwotnego zgodnego z dokumentacją budynkową, we wskazanym terminie. Pozostawiliśmy swobodę w zagospodarowaniu zdemontowanych elementów, w tym uzyskania pożytków z odzysku surowców wtórnych. Po upłynięciu tego terminu i na koszt danego budynku, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jelonki” podejmie działania zmierzające do usunięcia krat.
Jednocześnie przypominamy, że na drogach ewakuacyjnych zabrania się umieszczania przedmiotów powodujących zmniejszenie ich prześwitu. W przypadku pożaru składowanie materiałów łatwopalnych może utrudnić działania służb ratowniczych, uniemożliwić bezpieczne wyjście z budynku, spowodować szybkie rozprzestrzenianie się ognia oraz narazić życie i zdrowie ludzi. Podczas pożaru wytwarza się nie tylko wysoka temperatura (w budynku mieszkalnym może dojść do 700°C), ale także dym i substancje toksyczne, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu.